Zirkonyum Nedir ve Neden Önemlidir?

Diş ve diş sağlığı, günlük hayatta önem verilmesi gereken konulardır. İnsanların birçoğu dişlerin görüntüsünden, yapısından, renginden rahatsız olabiliyor. Farklı diş sorunlarından dolayı insanlar diş operasyonları geçiriyorlar. Günümüzde ise zirkonyum diş kaplama bu sorunlara teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile çözüm olacaktır. Zirkonyum, doku dostu olmasıyla bilinir ve yüksek gerilme direncine sahiptir. Gren çapının düşük olması ile de diş hekimlerin gözbebeğidir. Diş hekimlerin ihtiyaçlarını karşılayan zirkonyum, estetik, doku uyumu, sağlamlık ve doğallık konusunda günümüzde en yüksek kaliteye sahip bir alaşımdır. Diğer metallerin aksine zirkonyum hem basınca dayanıklı, hem rengin beyaz ve ışık geçirgenliğinin sahip olması nedeniyle ağız ortamında arka ve ön dişler için en uygun maddedir. Diş sağlığı için, estetik ve güzel dişlere sahip olma hayali için mükemmel bir alternatiftir. Zirkonyum ile teknoloji birleştiğinde ise sonuç görülmeye değerdir. Teknoloji sayesinde kusursuzca yapılan zirkonyum dişlerle rahatça gülümsemek için hiçbir sebep yoktur.

Zirkonyum Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kalıtsal yapı renkleşme veya beyazlatma gibi bazı operasyonlardan sonuç alınamayan ileri düzeydeki renkleşmelerde (antibiyotikler, flor gibi) zirkonyum tedavisi uygulanır. Ayrık dişler, önceden kesilmiş dişler, metal destekli köprü veya kaplama olan, kırık dişlerin düzeltilmesinde de bu tedavi uygulanması önerilir. Rahatsız olunan daha birçok diş durumlarında; rengi ve yapısı konusunda çarpık ve eğrilik ya da aşırı madde kaybı olan dişlerde en iyi tedavi zirkonyum tedavisidir.

zirkonyum-kaplama-cesitleri-nelerdir

Zirkonyum Diş Kaplamasının Avantajları Nelerdir

Öncelikle zirkonyum alaşımını tanımak avantajlarını anlamak için en iyi çözümdür. Zirkonyum, metal porselenlerden büyük farkla, estetiksel görünüşü ve ışık geçirgenliğinin yüksek oluşuyla iyi bir alaşımdır. Diş sektöründe iyi bir yöntem olan zirkonyum tedavisinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Sıcak soğuk hassasiyeti yok denecek kadar az ve ileride gelişmeyeceğini garanti verecek kadar yalıtıcı özelliği vardır.
 • Estetik ve ışık geçirgenliğiyle tanınan zirkonyum ağızda zarif ve doğal görünümüyle memnunluk sağlar. Metal porselenler ne kadar ileri düzeyde dikkatlice yapılmaya çalışılsa da matlık ve yapaylık konusunda yüksek seviyededir. Zirkonyum sadece bu nedenle bile tercih edilesi bir tedavidir.
 • Sağlamlık açısından zirkonyum diş kaplaması tercih edilir. Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırken, zirkonyum hem mekanik hem de kimyasal şekilde dişe tutturulur, dolayısıyla daha sağlam bir yapı elde edilir.
 • Zirkonyumun doğal görünümü dişin yapısına ve rengine en yakın alışım olduğu için diğer kaplamalara göre daha doğal diş görünümüne sahiptir.
 • Diğer metallerin alt yapısının diş etinde koyu renk çizgi oluşturması kaçınılmazken, zirkonyum metal olmadığı için asla koyu renk çizgi oluşturmaz ve estetikte bir numaraya çıkar.
 • Porselen yüzeyinin pürüzsüz oluşu ile sigara ve benzeri sebeplerden dolayı oluşan diş lekeleri ve diş taşı problemleri minimum seviyededir. Ayrıca kahve çay sebebiyle renk değiştirmez.
 • Zirkonyum hiçbir şekilde tat bozukluğu, diş eti problemi ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir alaşımdır.
 • Metal kaplamaların diş etine uyguladığı baskı ve morlukların oluşmasının aksine zirkonyumda tamamen yok olur ve doğal estetik görünüme sahip olunur.
 • Diş ile birleşiminde metal kaplamalar görüntüsü kötü durumda iken zirkonyum kimyasal olarak diş yapısına benzediği için doğal bir görüntü ortaya çıkar.
 • Alerji riskinin minimum seviyesini yine zirkonyuma borçluyuz. Diğer metallerin alerji oluşturma riski çok yüksektir.
 • Diş eti hastalığı olan bireylerde rahatlıkla kullanılır çünkü zirkonyum vücuda en çok uyum sağlayan alaşımdır.
 • Ağız bakımının aksatılmadığı takdirde diş eti problemleri oluşturmaz.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Uygulanışı

hizmetler-zirkonyum-kron-ve-kopruler-ic

Teknolojinin gelişimiyle planlamalar bilgisayar ortamında hazırlanır. Zirkonyum diş kaplama için diş kesimi tamamlandıktan sonra üç boyutlu tarayıcılarla sanal ortama aktarılır. İki şekilde tarama işlemi gerçekleşir. Diş kesiminden sonra ağız içini tarayıcı veya kamera yardımıyla görüntü alınır. Ve bilgisayar ortamında eksiksiz, sorunsuz tasarım yapılır ve üretime geçilir. Diğer yöntem ise bireylerin ağız ölçüsü alındıktan sonra laboratuvarda özel alçılar ile ölçünün aslı elde edilir. Daha sonra sayısal ortama aktarılır. Ve porselen işlenerek laboratuvara gönderilerek zirkonyum porselen diş yapımı bitirilir. D aha derin açıklamak gerekirse, zirkonyum diş kaplama süresi durumlara göre değişir. Eğer dişiniz sağlıklı, herhangi iltihap veya ödem yoksa yaklaşık bir hafta içerisinde 3 seansta yeni dişlere sahip olursunuz. İlk seansta ağız sağlığı için çürükler tedavi edilir, metal destekli porselenler ağızdan uzaklaştırılır ve ölçü alınır. Bu seans sonunda bireye geçici diş hazırlanır çünkü o klinikten geçici diş ile çıkması sağlanır. ikinci seansta şekil beğenme işlemi başlar. Hasta ile mumlardan yapılmış dişlerin boyu, dudağa göre orantısı ve diğer ayrıntılara göre oynama yaparak en iyisini ve beğeniye göre değişiklik yapıyor. ikinci seansın sonunda dişlerin şeklini bilerek hasta klinikten ayrılıyor. Daha sonrasında bu mumlar bilgisayar ortamına kopyalanıp, zirkonyum alt yapının üzerine yapılarak seviye seviye dişler ortaya çıkmış ve hastanın  istediği dişlere kavuşması sağlanıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum diş kaplaması için önemli noktalara değinmekte fayda vardır. Dişlerin estetiksel ve kusursuzluğa yakın olmasını kim istemez, bu yüzdendir ki yüz şekli ile dişlerin uyumu çok önemlidir. Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleriyle beraber yüz bombesinin diş kaplamada önemli rol oynar, dışa doğru konveks yapıdaki yüz şekline uygun kaplanma hazırlanması gibi. Hastanın cinsiyeti de bu uygulamada yeri büyüktür, daha yumuşak ve yuvarlak hatları bayanlarda, köşeli, keskin kenarlı dişleri erkekler için uygun görülmüştür. Hastanın ten rengi veya göz rengi de dikkat edilerek tam anlamıyla doğal dişe yaklaşmalıdır. Son aşamada hastanın fikri sorularak herhangi bir şikayette düzenlemeler yapılır. Memnuniyetliğin tasdik edildikten sonra kaplama ağza takılır. Diş yapıştırma da kullanılan ilaçlar kolayca donduğu için diş etini temizlenerek dişler tam oturtulmalıdır. Bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınızda zaman geçmeden belirtilmelidir. En az yarım saat bir şey çiğnenmemesi gerekir. Sonrasında ise sağlıklı dişlere sahipsiniz.

zirkonyum

 

Zirkonyum Diş kaplaması Yaptıranlardan Yorumlar

Zirkonyum diş kaplaması yaptıranların yorumlarını, sizler için diğer kaynaklardan toparladık.Sıralamazdan önce Hirow adlı kullanıcının yorumundan anlaşılana göre, gerçekten ihtiyaç duyulanların yaptımasından ziyade estetik amaçlı bu yönteme başvuranlarında olduğunu ifade ediyor.Bu konuda dikkatli olmak lazımdır.Eğer doktorun tedavi amaçlı zirkoryum diş kapaması yaptırmayı tavsiye etmesinin haricinde yaptırmamanızı söylemek isteri.Dişleriniz , gözle çokta iç açıcı görünmeyebilir.Ama buna farklı tedaviler uygulatmak daha mantıklı.Dişinizi temizlettirip,sonraki hayatınıza dişlerini fırçalama alışkanlığı olan bir insan olarak devam edebilirsiniz.Yaşlılardan duyduğumuz bir söz vardır ‘’ana dişin gibisi olmaz’’ bu söz gerçekten kıymet verilmesi gereken sözlerden birisidir.Sadece estetik amaçlı hoş görünen dişlere sahip olmak için kaplama yaptırmak elbette sağlıklı olmayacaktır.Şimdi diğer yorumları özgünleştirerek özetle anlatacağım

 

MrtAltg adlı üye: Zirkonyumlu felan bilmem, dişi kestirip yaptırmak ayrı bir sıkıntı oluyor,kestirmeden yapmak ayrı bir sıkıntı oluyor.Dişlerde sorun olmadan kestirmek olmaz.En önemliside dişler sağlıklıyken kıymetini bilmek.

S gül adlı üye: Ben yeni yaptırmış birisi olaraktan düşünenlere bazı tavsiyelerde bulunmak isterim.En başta tel taktırmak istedim ama 2-2,5 sene kalacağını söylediler.Okadar süre kalıcı olması beni tel taktırmamaya sürükledi.Sonra zirkonyum diş kaplaması yaptırmaya karar verdim.Ve bu zirkonyum maddesinin elmastan sonra en değerli madde olduğunu söylediler.Ben ön üstten 6 dişimi yaptırdım.Arkadaki dişlerim idare edermiş.Dişlerimi kestiler,daha sonra geçici diş taktılar.Bunlarla yemekleriçiğnemek biraz güç oldu ama geçici saten… İki gün kadar ağrılarım oldu ama ağrı kesicilerden halletti.Daha sonra dişimin kalıbını aldı doktorum on-onbeş dakika sürdü.Daha sonra ise renk seçimine geçtik.Diğer dişlerime uyacak renk seçimi yaptık… (Yorumun devamından şunu anladım.Kadına geçici ama aynısı olan dişleri takmışlar.Ama çok büyük ve rengide ana dişlerine göre çok farklıymış.Daha sonra dişi yapanları çağırarak olan sorunları göstermiş. Sabahına dotora tekrar gitmiş ve takılan yeni dişleri çok beyenmiş. Hem büyüklük sorunu hemde renk sorununu halletmişler). Devamında ise memnun olduğunu ve tavsiye ettiğini açıklamış.

dextermorgan12345 adlı üye: Şuan Zirkonyum tedavisi görmekteyim. Dişleriniz yamuk diye yaptırıyorsanız asla yaptırmayın, tel taktırın.

Diğer yorumlardanda anladığım,yazımızda bahsettiğimiz gibi dişlerinizde çok sorun yoktursa ana dişler herzaman iyidir.Yinede en iyisi birkaç doktordan akıl alıp öyle yaptırmak olacağınıı iyi şolacağı kanaatindeyim.

 

Zirkonyum Diş Fiyatları

Gülümserken daha gerçek dişlere sahip olmak için en çok kullanılan ve diş hekimlerin önerdiği zirkonyum, geleneksel porselen kaplamalara göre %40 daha pahalıdır. Yani normalde 500 tl ise zirkonyum için bu bütçe 700 TL’ye kadar çıkar. Tabi dişlerin yapısı, kalınlık ve boyutuna göre bütçe değişiyor. Sadece maddi olarak düşünürseniz bu sonuçlara bakarak zirkonyum diş kaplamayı kabul etmeyebilirsiniz. Fakat yaptırılan o dişlerle uzun süre gülümsemeyi ve doğal dişlere yakın olması isteğiyle zirkonyum diş kaplama için bütçe ayırmak o kadar zor değildir. Uzun yıllar kullanmak ve mükemmel derecede kaplamaya sahip olmak için zirkonyum diş kaplama sizin için en uygunudur.