Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ZONA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zona, diğer bir adıyla Herpes zoster olarak bilinmektedir. Varisella zoster virüsü bu hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık daha önce su çiçeği rahatsızlığını geçirmiş olan kişilerde görülmektedir. Genellikle vücudun tek bir bölgesinde oluşmakla birlikte deride su toplamış ağrılı kabartılardan oluşmaktadır.

Bu yazımızda sizlere zona rahatsızlığı konusunda bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz zona nedir, nedenleri nedir, belirtileri nedir, kimler risk altındadır, komplikasyonları nedir, tedavi biçimleri nasıl olmaktadır gibi ana bilgiler ile birlikte hastalık hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bildiğiniz bir hastalıkla mücadele etmenin ilk adımı, hastalığı tanımaktır. Çoğu durumda, erken tanı ile hayatınızı kurtardığınızı unutmayın.

Zona, bedeninizde acı bir döküntüye neden olan viral bir enfeksiyon çeşididir. Zona rahatsızlığı, vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmesine rağmen, en çok, gövdenin sağ tarafını sarmakta ve tek şerit olarak ortaya çıkmaktadır.

Su çiçeği rahatsızlığı da aynı virüsten dolayı kaynaklanmaktadır. Eğer küçüklüğünüzde veya hayatınızın bir döneminde su çiçeği geçirmişseniz virüsler zamanla kendini aktif edecektir. Bu hastalık yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da, zona rahatsızlığı çok acı verici olabilmektedir. Yapılacak olan erken tanı ile birlikte, komplikasyonları azaltma ve hastalığın yok olması da mümkün olmaktadır.

Zona rahatsızlığı ortalama olarak 2 ile 4 hafta arasında sürmektedir.

Zona Nedenleri Nelerdir?

Zona rahatsızlığın en büyük nedeni olarak daha önce yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi Varisella zoster virüsü neden olmaktadır. Bu virüs halk arasında su çiçeği virüsü olarak bilinmektedir. Virüs bedenimize girerse zamanla kendini tekrardan yenileyebilmektedir. Ancak yıllar önce sahip olduğumuz bu virüsün tekrardan neden kendini yenilediği ise henüz bilinmemektedir. Doktorlar genellikle bu durumun kişinin bağışıklık durumu ile alakalı olduğunu düşünmektedir.

Bu hastalık genellikle yaşlı kişilerde daha çok görülmektedir. Ancak bu virüsler cinsel yolla bulaşan virüslerden değildir. Ancak bu virüs bulaşıcıdır.

Zona olan bir kişi, başka bir kişiye bu virüsü kolaylıkla bulaştırabilmektedir. Bu genellikle, döküntü, açık yaralar ile doğrudan temas yoluyla başka kişilere geçmektedir. Enfekte sonrasında, kişiler ilk olarak su çiçeğini geçirmektedir, ancak zamanla bu zona hastalığına dönüşebilecektir.

Su çiçeği bazı insanlar için daha tehlike olabilmektedir. Bu hastalığın zonaya dönmesini engellemek için ise, kabarcıklar kabuk bağlayana kadar fiziksel temastan kaçınmanız gerekmektedir. Bu konuda daha dikkatli olması gereken bireyler ise;

 • Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip bireyler
 • Yenidoğanlar
 • Hamile kadınlar

Peki bunlara ek olarak kimler tam anlamıyla zona için riskli durumdadır?

 • Şimdiye kadar su çiçeği geçirmiş olan her bir birey, zona için risk altında olmaktadır.
 • 50 yaşından büyük olan bireyler daha risk altında olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 80 yaşından büyük olan her 2 kişiden birinde zona hastalığı görülmektedir.
 • Bazı hastalıkların varlığı. HIV / AIDS ve kanser gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar, zona riskini artırmaktadır.
 • Daha önce kanser geçirmiş olan bireyler risk altındadır. Radyasyon ya da kemoterapi hastalıklara karşı direncinizi azaltabilir ve zona rahatsızlığını tetikleyebilir.
 • Bazı ilaçlar almanız zona riskini artırabilir, bu kapsamda ise nakledilen organların reddini önlemek için tasarlanmış ilaçlar, prednizon gibi steroid ilaçların uzun süre kullanımı buna etki etmektedir.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zonanın belirtileri vücudunuzun sadece bir bölümünü etkilemektedir. Ancak zona belirtileri erken tanı aşamasında başka belirtiler göstermektedir. Bu kapsamda erken belirtilerde;

 1. Ağrı
 2. Etkilenen bölgede yanma, karıncalanma, uyuşma ya da cilt kaşıntı
 3. Hasta olma hissi
 4. Yüksek ateş (nadirde olsa görülmektedir.)

Genel belirtileri ise, şöyledir;

1.Ağrı

Zona ile etkilenen bölgede, acı ve ağrılar daha şiddetli olmaktadır. Ağrı, sürekli olabilmektedir ayrıca yanma hissi de olabilir. Yoğunluğu ise hafiften şiddetliye doğru değişebilmektedir. Ciltte etkilenen bölgede zaman zaman keskin bıçaklama gibi ağrılar olabilmektedir. Bu ağrılar genellikle gençlerde, çocuklara nazaran daha sık görülmektedir.

Bazı insanlar zonada herhangi bir ağrı olmadan diğer belirtileri de görülebilmektedir. Ağrı yere bağlı olarak, bazen kalp, akciğerler ya da böbreklerdeki sorunlar gibi algılanabilmektedir.

2.Döküntü

Zonanın en önemli belirtilerinden biri ise ciltten meydana gelen döküntülerdir. Zona genellikle vücudun bir tarafında görünür ve etkilenen sinir ile ilgili cilt alanında kendini göstermektedir.

Zonadaki bu döküntüler ilk olarak kendini küçük kırmızı lekeler olarak göstermektedir. Bunun sonuncunda ise, su çiçeğine benzer kabarcıklar oluşmaktadır. Oluşan kabarcıklar ilk 1 hafta süre ile vücudunuzda kalmaktadır. Bunun sonrasında ise sarımsı bir renge dönüşmektedir ve birkaç gün sonra bu kabarcıklar kuruyacaktır.

Kabarcıkların geçmesi ile birlikte, vücudunuzda izler kalabilmektedir. Döküntülerin tamamen geçmesi için 2 ile 4 hafta gibi bir sürecin geçmesi gerekmektedir.

3.Diğer Belirtiler

zona-hastaligi

Zona rahatsızlığında ise, çok sık olmasa başka belirtilerde görülmektedir. Bunlar ise,

 • Işığa Duyarlılık
 • Yorgunluk
 • Dokunmada hassasiyet
 • Baş ağrısı

Ne Zaman Doktora Görünülmesi Gerekmektedir?

Aşağıdaki durumlar söz konusu ise, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

 • Ağrı ve döküntüler, gözlerinize yakın olduğu zaman doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer tedavi edilmezse, bu enfeksiyon kalıcı göz hasarlarına yol açabilir.
 • 70 yaşından büyük olan bireylerin, zona belirtilerini göstermesi ile doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Siz ya da ailenizden birisinin kronik hastalığa sahip olması ya da daha önce kanser hastalığı geçirmiş olması nedeniyle bağışıklık sistemin bozuk olan kişiler
 • Döküntülerin yaygınlaşması ve ağrılı olmaya başlamasından sonra doktora başvurmanız gerekmektedir.

Zona Komplikasyonları Nelerdir?

 • Postherpetik nevralji: Kabarcıklar temizlendiğinden sonra bazı insanlar için, zona ağrıları uzun süre devam etmektedir. Bu durum postherpetik nevralji olarak bilinir ve hasarlı sinir lifleri beyninize cildinizin ağrılarını mesaj olarak göndermektedir.
 • Görme kaybı: (Oftalmik zona) Gözün çevresinde zona görme kaybına yol açabilir ve ağrılı göz enfeksiyonlarına neden olabilir.
 • Nörolojik sorunlar: Sinirler etkilenir ve bu sebeple, beyin (ensefalit), yüz felci, işitme veya veya denge problemleri iltihabı neden olabilir.
 • Cilt enfeksiyonları: Zona kabarcıklar düzgün tedavi edilmezse, bakteriyel deri enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Bu kapsamda doktora gittiğinizde;

 • Belirtiler hakkında ayrıntılı bir açıklama
 • Geçmişteki ve şimdiki tıbbi problemleriniz hakkında bilgi
 • Anne-babanız veya kardeşlerin sağlık sorunları hakkında bilgi
 • Almış olduğunuz tüm ilaçlar, vitaminler ve besin takviyelerin bilgisini doktorunuza vermeniz gerekmektedir.

Doktorunuz bu durumlarda size kolaylıkla teşhis koyabilmektedir. Ayrıca laboratuvarda incelenmek üzere kabarcıklardan doku örnekleri de alarak onları da test etmek isteyebilir.

Zona Tedavisi

Zona rahatsızlığı için bir tedavi bulunmamaktadır ama alacak olduğunuz ilaçlar yardımı ile rahatsızlığı azaltabilir ve komplikasyonları yok edebilirsiniz. Bu ilaçlar ise,

 • Asiklovir (Zovirax)
 • Valacyclovir (Valtrex)
 • Famciclovir (Famvir)

Ayrıca yazımızın öncesinde sizlere bahsetmiş olduğumuz gibi zona şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu durumda ise doktorunuz sizlere aşağıdakileri önerecektir;

 • Kapsaisin krem
 • Gabapentin gibi antikonvülsanlar, (Neurontin)
 • Amitriptilin gibi trisiklik antidepresanlar,
 • Bir krem, jel, sprey gibi deri yamasını uyuşturan maddeler,
 • Kortikosteroid ve lokal anestezik içeren enjeksiyonlar

Kişiler hayatları boyunca 1 kere zona hastalığına yakalanmaktadırlar ancak daha çok yakalanmaları da mümkündür. Sizin bu konuda yapabilecek olduğunuz eylemler ise şöyledir;

 1. Soğuk bir banyo yapmak, kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 2. Kabarcıklarınızın üstüne ıslak kompres yapmalısınız.
 3. Hayatınızdaki stres miktarını azaltmaya çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.