Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zona Hastalığı

Tüm hastalıkların asıl sebebi vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla açıklanabilir. Tüm hastalıklar için bu ortak bir genelleme olsa da bazı hastalıklar kalıtsal olarak da taşınabilir. Cildimizde en ufak bir sivilce dahi çıksa bundan oldukça şikayet ederiz. Bir tek sivilce için moralimizi bile bozabiliriz. Cildimize doğrudan hasar veren zona hastalığı kalıtsal olmamasından kaynaklı olarak aslında bu konuda şanslıyız diyebiliriz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi zona hastalığı da bağışıklık sisteminin zayıflanmasından dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık cildimize doğrudan zarar verir. Ancak bunun yanı sıra belirtilerinden dolayı birçok insan oldukça bu durumdan şikayet duyar. Zona hastalığına sebep olan virüsün adı ise varisella zosterdir. Bu hastalık kişilerin hem sağlığını bozmakta hem de dış görünüşünden şikayetçi olmasına yol açmaktadır. Bu hastalık halk arasında gece yanığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık bir virüs sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Vücudumuzun en çok mücadele ettiği virüslere karşı bağışıklık sistemimiz duyarlıdır. Ancak beslenme düzeninin bozukluğu, depresyon gibi durumlarda da kişinin bağışıklık sistemi güçsüzleşir. Bundan yararlanacak olan virüsler de bu anı hiç kaçırmadan ilgili alanlara hücum etmeye başlarlar. Zona hastalığı oldukça sık bilinen ve ileriki yaşlarda bulunan insanlar için bir korkulu rüya haline gelesi oldukça normaldir.

Zona Hastalığı Neden Olur?

Çocukken hepimizin en az bir kere geçirmiş olduğu bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıkların küçük yaşlarda geçirilmesi kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine ve bu hastalığa karşı direnç kazanmasına yol açmaktadır. Bu hastalıklar yaşlılarda görüldüğü takdirde ya da yaşı ilerlemiş kişilerde görüldüğü takdirde kişide kısırlığa kadar uzanan bir hasar bırakmaktadır. Bu nedenden dolayı hastalıklar küçükken geçirildiği takdirde oldukça gönül rahatlığı ile hafif bir şekilde atlatılacak hastalıklardır. Bunlardan biri de su çiçeğidir.

Su çiçeği hastalığı öncelikle hemen hemen her çocuğun geçirdiği bir hastalıktır. Su çiçeği hastalığına çocuklar genellikle küçük yaşta okul döneminde daha sık geçirirler. Bu yaş grubunda hastalıklar hızlı bir şekilde bulaşır. Su çiçeğini geçiren her kişi evde tedavi yöntemleriyle bu hastalığı atlatabilir. Ancak bu hastalık her ne kadar atlatılsa da zona virüsü yani bu hastalığın geçirilmesine neden olan virüs sinirlere yerleşerek bu hastalığın yılarca aktif olmayan bir varlık sürmesine neden olur. Bu da kişi için oldukça olumsuz bir etki yaratmaktadır. Zona hastalığı kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir anı kollar. Bu şekilde kişinin vücuduna girerek daha sonra da aktif hale gelerek kişinin ağrılı bir döneme girmesine neden olur.

Bu hastalığa sebep olan virüs su çiçeğine sebep olan virüsle aynıdır. Bundan dolayı da kişilerin aklına gelen ilk soru bu hastalık su çiçeğinin bulaşıcı olduğu gibi zona hastalığı da bulaşıcı olup olandığıdır. Bu hastalığın yani zona hastalığına neden olan virüs sadece belirtiler sonucu oluşan yaraya dokunan kişilerde su çiçeği geçirmesine neden olur. Ancak bu kişi zaten su çiçeği geçirmişse korkması gereken bir durum yoktur. Zona hastalığı bulaşıcı değildir.

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona hastalığı dediğimiz gibi su çiçeği hastalığının virüsünün neden olduğu bir hastalık türüdür. Bu virüs kişinin su çiçeği geçirmesinin ardından kendini yıllarca gizleyerek kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler. Kişide eğer herhangi bir faktör sebebiyle bağışıklık sistemini düşürürse, bu hastalık belirmeye başlar. Bu hastalığın belirtileri su çiçeğinin belirtileri ile hemen hemen aynıdır. Çünkü aynı virüs türevleridir. Bu hastalıkla beraber kişide öncelikle bant şeklinde kızarıklar oluşur. Bu kızarıklar kaşıntı ile beraber oluşmakta ve bu kırmızı noktaların içleri yavaşça su toplamaya başlar ve bir süre sonra bu su baloncukları patlar, bu şekilde bu kızarıklar kurumaya başlar. Bu belirtileri kişi herhangi bir yerinde görebilir. Bu belirtiler birden çok yerinizde olacağı gibi sadece tek bir bölgenizde de oluşabilir. Bu hastalıkla beraber kişinin belirli bölgelerinde yararlar meydana gelebilir. Bu hem kişinin fazlaca rahatsızlık duymasına neden olur, hem de görsel açıdan kişi kendini kötü hissedebilir.

Zona virüsü aktif olacağı dönemde vücudun belli bölgelerine yayılmak üzere yumurtlamaya başlar. Bu yumurtlama döneminde insanlar ilk olarak üşütmüş olduklarını düşündürecek belirtiler yaşamaktadır.  Yumurtlama döneminde zona hastalığında şiddetli ağrı ve deride kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin ardından kişinin kendini tutması gerekmektedir. Bu kaşınan bölgeyi kaşıması durumunda kişi hastalığı yani yaralı olan bölgeyi diğer bölgelere yayar. Bu hastalık kişi kendini ateşsiz bir grip dönemindeymiş gibi hisseder. Halsizlikler, göğüste ve sırtta ağrı gibi belirtileri hisseden kişi derideki yanma gibi belirtileri görünce zona olduğunu anlayabilir. Yatakta yattığınız takdirde derinizde karıncalanmalar hissedebilir ve bununla  beraber kaşıma gereksiniminde bulunabilirsiniz. Ancak bu oldukça yanlış bir harekettir. Yumurtlama döneminin ardından bu hastalık artık deride kendini tamamen gösterir ve içi su dolu kabarcıkların oluşmasına neden olur. Bu kabarcıkların oluştuğu bölge ise oldukça gözle görülür bölgelerdir. Uzaktan kırmızı bir banda benzeyen bu bölgedeki kabarcıkların başka yerlere taşınmasını kolaylaştırmamak adına bu duruma elle müdahale edilmemelidir. Dediğimiz gibi bu hastalığa zamanında müdahale edilmezse bu hastalık özellikle 50 yaş ve üstü kimseler için oldukça tehlikeli bir hale dönebilir. Bu hastalıktan kurtulmak için gerekli olan tedavi yollarını dikkatli bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Kişi zona hastalığı geçirip geçirmediğini öncelikle diğer hastalıklardan ayırt edebilmesi gerekmektedir.

Zona Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

 

Zona hastalığı, su çiçeği geçiren kişilerde bu hastalığın geçmesinin ardından sinirlere yerleşen ve bu şekilde aktif oluncaya dek bölünmeyen ancak kişinin herhangi bir şekilde bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda kendini gösteren sinsi bir hastalıktır. Bir kişi eğer su çiçeği geçirdiyse bu hastalığa yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu hastalığa ise doğru zamanda uygun bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Hastalığı geçiren kimseler bu hastalığın virüsüne karşı direnç kazanarak bu hastalığa karşı bağışıklık sistemi kendi çapında bir savunma mekanizması gerçekleştirir. Bu hastalığın ilk olarak tedavisi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektir. Kişi öncelikle bağışıklık sistemini yeterince kuvvetlendirmelidir.

Hastalık dönemi ağrılı ve sancılı bir dönem olacağı için bu dönemde kişilerin mutlaka uzman bir hekime danışması gerekmektedir. Hekim sizlere bu ağrılarınıza ve kaşıntınıza iyi gelecek bir krem vermesi gerekmektedir. Bu krem sayesinde bu hastalığı iyileşme dönemi kısalır ve ciddiyeti olan durumlarında ortadan kalmasına yardımcı olur. Bu hastalıkta vücutta oluşan su kabarcıklarının enfeksiyon kapmaması için öncelikle yapılması gereken, bu yaraları temiz tutmaya özen göstermek olmalıdır. Bu yaralara düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Ardından hekiminizin vereceği kremleri sürerken ellerinizi de öncesinde mutlaka yıkamanızda fayda vardır. Bu kremleri ve ilaçları düzenli olarak kullandığınız takdirde belirtiler sizlerde oldukça az hasarlar bırakacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.