Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zona Tedavisi, Nasıl Geçer?

Zona acılı kaşıntılara sebep olabilen viral enfeksiyonlardır. Vücudun her yerinde oluşabildiği gibi genel olarak vücudun sağ veya sol tarafında oluşur. Zonaya sebep olan virüsün ismi varisella-zosterdir. Aynı virüs su çiçeğine de sebep olmaktadır. Su çiçeği geçirdikten sonra bu virüs, pasif bir şekilde omurga ve beyin etrafında bulunan sinir doku etrafında kalmaktadır. Yıllar sonra virüs aktif hale gelerek zona olarak geri dönmektedir.

Yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da, zonalar oldukça acı verici olabilir. Yapılan aşılar, zonanın riskini azaltmakta olup, erken tedavi yöntemi komplikasyonları azaltıcı bir etki yapmaktadır.

Zona belirtileri ise aşama aşama gerçekleşir. Başlangıçta sadece baş ağrısı olarak veya ışığa karşı hassasiyet olarak başlar. Ayrıca ateşiniz varmış gibi hissedebilirsiniz, ancak vücut sıcaklığında herhangi bir değişim olmaz. Daha sonra belirli bölgelerde kaşıntı, huylanma veya acı meydana gelir.

Zona hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Fakat acil tedavi sayesinde reçeteli antivirüs ilaçlar ile iyileşme sürecini hızlandırabilir ve komplikasyon risklerini azaltabilirsiniz. Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır.

Zona Neden Olur?

Zona hastalığı varisella-zoster virüsünün yayılması ile meydana gelir. Bu virüs, su çiçeğine de sebep olmaktadır. Su çiçeğine sahip olan herkes, zonaya da yakalanabilir. Su çiçeği iyileştikten sonra bu virüs yıllarca sinir sistemine pasif olarak hayatta kalır. Bir süre sonra harekete geçer ve cilt üzerinden vücudun kalan kısımlarına yayılır ve zona başlamış olur.

Zonanın tekrarlamasındaki sebep tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaş ilerledikçe, bağışıklık sisteminin giderek azalmasından dolayı olduğu tahmin edilmektedir. Zona genellikle yaşça ilerlemiş yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi düşük kişilerde meydana gelmektedir.

Zona bulunan bir kişideki virüsler, daha önce su çiçeği geçirmemiş birine bulaşabilir. Zona kaşıntıları genellikle açık yaralardan direk temas halinde bulaşma özelliğine sahiptir. İlk olarak bulaştığında ise zona olarak değil, su çiçeği ile meydana gelmektedir. Su çiçeği de birtakım insanlar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden zona olan kişilerin yeni doğan bebeklerden, hamile bayanlardan ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerden uzak durması gerekmektedir.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zonanın belirtileri ve işaretleri genellikle vücudun sadece bir yanını etkilemektedir. Bu belirtiler ve işaretler ise;

 • Acı hissi, yanma, uyuşma ve karıncalanma
 • Dokunmaya karşı hassasiyet
 • Acı hissi meydana geldikten sonra birkaç gün içerisinde kırmızı yaraların oluşması,
 • Kaşıntı gibi durumlar zonanın belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu belirtilerin dışında bazı insanlarda, yüksek ateş, baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet ve halsizlik durumları da meydana gelebilir.

Acı hissi genellikle zonanın ilk işaretidir. Bazıları için çok daha yoğun olabilir. Ayrıca oluşan acının konumuna göre bazen kalp, akciğer veya böbrek rahatsızlıkları ile karıştırılabilmektedir. Bazı insanlarda da herhangi bir belirti oluşmaksızın kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelir.

Eğer acı ve kaşıntılar göze hasar verebilecek şekilde göz kenarında oluşuyorsa, 70 yaşın üzerinde ve yaşınız komplikasyon risklerini yükseltiyorsa, aile içerisinde bağışıklık sistemi düşük olan biri bulunuyorsa ve oluşan kaşıntılar her yere yayılmaya başlayıp, büyük acılar veriyorsa bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.

Zona Risk Faktörleri Nelerdir?

Geçmiş bir zamanda veya küçüklüğünde su çiçeğine yakalanmış kişiler zona hastalığı riskini barındırmaktadır. Bunların dışında zona risk faktörleri arasında sayabileceğimiz birtakım unsurlar bulunmaktadır.

 • Yapılan araştırmalara göre zona hastalığı 50 yaş ve üzeri kişilerde daha büyük bir risk taşımaktadır. Bu yüzden bu yaş sınırının üstündeki kişilerde zona hastalığı daha sık rastlanmaktadır.
 • Zonaya sebep olan asıl faktör bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğuna göre, AIDS ve kanser gibi hastalıklar bağışık sistemini zayıflatacağından zona oluşma riski artar.
 • Radyoterapi ve kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan tedavi yöntemleri zonayı tetiklemektedir.
 • Bağışıklık sistemini hedefleyen steroid gibi birtakım ilaçlar zona risk faktörünü arttırmaktadır.

Zona Komplikasyonları Nelerdir?

Zona hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar aşağıdaki gibidir.

 • Görüş kaybı: Gözün içerisinde veya civarında meydana gelen zona, acı veren göz enfeksiyonlarına sebep olarak görme kaybına yol açmaktadır.
 • Sinirsel problemler: Hangi sinirlerin etkilendiğine göre değişse de zona, beyinde iltihap oluşmasına, yüz felcine, işitme ya da denge sorunlarına neden olmaktadır.
 • Cilt enfeksiyonları: Zona ile alakalı oluşan kabarcıklar, gerektiği gibi tedavi edilmezse, cilt üzerinde çeşitli tahriş ve enfeksiyonlara sebep olacaktır.
 • Postherpetik sinir ağrısı: Zona ağrısı sona erip kabarcıklar ortadan kalksa dahi ağrılar uzun bir süre devam eder. Sinir liflerinin hasar görmesi ile oluşan bu duruma postherpetik sinir ağrısı denilmektedir. Sinir liflerinin hasar görmesi de beyin ile cilt arasındaki iletişim sisteminin bozulmasına neden olur.

Zona Teşhisi Nasıl Yapılır?

Zona teşhisi yapılırken ilk olarak oluşan ağrıların neden oluştuğu tespit edilmeye çalışılır. Ayrıca vücudun sadece bir bölümünde meydana gelen kabarcıklar ve kızarıklıklar da teşhisin konulmasına yardımcı olacaktır. Oluşan kabarcıklardan numune alınarak laboratuvar ortamında incelenir ve bu şekilde doktorunuz tarafından zona teşhisi konulabilmektedir.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zona rahatsızlığının kesin olarak uygulanabilen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak acil tedavi işlemi sayesinde reçeteli anti-virüs ilaçlar ile iyileşme sürecini daha hızlı bir hale getirebilir ve komplikasyon risklerini azaltabilir. Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır. Ayrıca yine doktorunuz tarafından zonanın çok daha ciddileşmesi durumunda birtakım ilaçlar ve kremler tavsiye edilmektedir.

1.İlaç Tedavisi

antibiotics

Verilen reçeteli antidepresan veya uyuşturucu özellikli ilaçlar ile zona hastalığının tedavisi yapılmaya çalışılmaktadır. Bu ilaçlar arasında ise;

 • Gabapentin gibi anti-konvülsanlar (Neurontin)
 • Amitriptilin gibi Trisiklik antidepresanlar
 • Krem, jel, sprey ya da deri parçası yoluyla etki eden lidokain gibi uyuşturma özelliğine sahip ilaçlar
 • Kodein gibi, uyuşturucu özellikli ilaçlar
 • Kortikosteroid ve lokal anestezi içeren aşılar reçeteli olarak doktorunuz tarafından verilebilecek ilaçlardandır.

2.Krem Tedavisi

elini-kremle1

Bu tedavi yönteminde ise oluşan zona kızarıklıklarına karşı o bölgedeki enfeksiyon oluşumunu azaltan ve durduran birtakım kremler tavsiye edilebilir. Bunların arasında en yaygın olarak kullanılanı ise kapsaisin kremdir.

3.Önlem Alma

147208

Zona oluşmasını önlemek için sıkı ve dar kıyafetler yerine geniş ve bol kıyafetler giyilmeli, zona tedavisinde iyileşme sürecini yavaşlatan antibiyotik kremler ve merhemler kullanılmamalı ve kuru, temiz ortamlarda bulunarak bakteri enfeksiyonlarını azaltarak kaşıntıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca hastalığın oluşmasını önlemek için su çiçeği ve zona aşılarını olabilirsiniz. Böylece zonaya sebep olan virüs, vücudunuza girme olanağı bulamaz. Böylece bu hastalığa karşı bir bağışıklığınız olur ve hastalığın bulaşma ihtimali de minimuma inmiş olur.

Zona genellikle 2-6 hafta arası sürmektedir. Çoğu insan zonaya hayatı boyunca bir kez yakalanırken, kimileri ise 1 ve daha fazla sayıda da yakalanabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.