Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Zonaya Ne İyi Gelir?

Zona ağrılı cilt kaşıntısıdır. Varisella zoster virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Yüzün veya vücudun sadece bir tarafında oluşabilen bant, çizgi veya küçük bir alan şeklinde meydana gelir. Zona genellikle yaşı ilerlemiş yetişkinlerde ya da stres, sakatlık, belirli tiplerde ilaçlar kullanma veya diğer nedenlerden ötürü bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde meydana gelir. Çoğu insan zona belirtilerini atlatıp, daha iyi hissederken, bazıları bunu kaldıramaz. Fakat zonaya bir kezden daha fazla yakalanmak mümkündür.

Zona hastalığı, su çiçeğinin devamı olarak gerçekleşir. Yani su çiçeğine sebep olan virüs, vücut içerisinde pasif halde konumlanır. Bazı insanlarda bu durum ölene kadar devam eder. Bu yüzden zona oluşumu herkeste gözlenmez. Ancak diğer kesimde stres veya yaşlanma gibi sebeplerle bağışıklık sistemi zayıflayarak virüs aktif hale gelir. Bazı ilaçlar da bu durumu tetikleyerek virüslerin harekete geçmesini sağlayarak zona oluşumuna sebep olur. Bu durumun oluşmasının belirgin bir sebebi yoktur. Ancak virüs aktif hale geldikten sonra su çiçeği oluşmaz. Sadece zona meydana gelir.

Zona Neden Olur?

Zona, varisella zoster virüsünün tekrar aktif olması ile meydana gelir. Bu virüs, su çiçeğine sebep olan virüstür. Zonaya maruz kalmak, zona olacağınız anlamına gelmez. Yani zona bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak zonaya sebep olan virüs, daha önce su çiçeği geçirmemiş veya su çiçeği aşısı olmamış birine bulaştığı zaman, ilk olarak su çiçeği olmak üzere devamında da zona oluşma ihtimali doğar.

Zona ayrıca tekrar edebilen bir hastalıktır. Bu duruma sebep olan etkenler tam olarak bilinmez. Ancak yaşlanmanın ve diğer durumların verdiği bağışıklık sistemindeki düşüşlerin sebep olabileceği tahmin edilmektedir. Zonada oluşan kaşıntılar, bir başkasına açık yaralar üzerinden bulaşma imkanı bulur. Tüm bu sebeplerden dolayı yeni doğan bebeklerin, hamile bayanların ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin, zona hastalığı bulunan kişilerden uzak durması bir önlem olarak alınmalıdır.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zonanın erken belirtileri baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet ve grip benzeri belirtilerini barındırmaktadır. Ardından kaşıntı, karıncalanma ve acı oluşumu görülebilir. Bant, çizgi veya küçük bir alan üzerinde görülen kaşıntılar birkaç gün veya hafta sonrasında ortadan kaybolur. Kaşıntılar sağ veya sol olmak üzere vücudun sadece bir kısmında meydana gelebilir.

Oluşan kaşıntılar, kaşınmadan daha çok acıya sebep olmaktadır. Sinir kökleri, cildinize hassaslık sağlamaktadır. Virüs aktif hale geldiğinde ciltte yer alan bu sinir köklerine doğru hareket eder. Buna dolaşımdan dolayı kaşıntı ve kızarıklıkların neden vücudun bir tarafında gerçekleştiğini açıklamaktadır. Ayrıca bu durum suratta, göz çevresinde de meydana gelebilmektedir. Vücudun birden çok alanında oluşması da muhtemeldir.

Nadiren de olsa bu belirtilerin dışında bazı insanlarda yüksek ateş, baş ağrısı, ışığa karşı hassaslık ve bitkinlik yani halsizlik durumları oluşabilir. Oluşan acılar genelde zonanın ilk olarak meydana gelen belirtisidir. Kimilerinde çok daha sert bir şekilde oluşur. Gerçekleşen acıların konumu değişiklik gösterebileceğinden, diğer kalp, akciğer ve böbrek rahatsızlıkları ile karıştırılabilir. Bir kısım kişilerde de kaşıntı ve kızarıklık oluşumu gözlenmesine rağmen acı oluşumu gözlenmez.

Zona Risk Faktörleri Nelerdir?

Zona oluşum riskini arttıran birtakım faktörler mevcuttur. Bunlar arasında;

  • Zona oluşumu, su çiçeğinden sonra gerçekleştiği için, su çiçeği geçirmek zona riskini arttırmaktadır.
  • 50 yaş ve üzeri kişilerde zona riski artmaktadır.
  • Diyabet veya AIDS gibi hastalıklarda kullanılan ilaçların bağışıklık sistemini zayıflatması, zona oluşum riskini arttırmaktadır.
  • Gündelik hayatta yaşanan sorunlardan dolayı stres ve travma geçiriyor olmak.
  • Kanser hastası olmak veya kanser tedavisi görüyor olmak.
  • Organ naklinden sonra kullanılan ilaçlar veya stereoid kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatacağından zona riski artmaktadır.

Eğer hamile bir bayan su çiçeği geçiriyor ise, doğan bebekte ilk 2 yaşına kadar zona oluşumu meydana gelebilir. Ayrıca doğan bebeğin ilk yılı içerisinde su çiçeğine yakalanması, çocukluk çağlarındaki zona oluşumunu tetiklemektedir. Zona belirtileri en azından 30 gün sürmektedir. Ayrıca bazı durumlarda aylar veya yıllar alabilen bir durum söz konusu olabilmektedir.

Zona Teşhisi Nasıl Yapılır?

Zona teşhisi doktorunuz tarafından vücudun sağ veya sol tarafı görsel inceleme yapılarak belirlenir. Eğer yapılan teşhis sonrası zona belirsizliğini koruyor ise kabarcıklardan alınan örnekler laboratuvar ortamında incelenerek karar verilir.

Eğer şu anda zonaya yakalandığınızı düşünüyorsanız, doktorunuz antivirüs ilacı vermeden önce test yapılması için beklemeyecektir. Bu yüzden erken tedavi hastalığın süresinin kısaltılmasında ve komplikasyonların önlenmesinde büyük bir öneme sahiptir.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zona için belirlenmiş net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın süresini kısaltmak ve komplikasyonları önlemek için alınabilecek birtakım önlemler mevcuttur. Bunlar arasında antivirüs alımı zonanın acısını ve sürecini kısaltmaktadır. Ayrıca ağrı kesiciler, antidepresanlar ve topik kremler uzun dönemli kullanımlarda acının büyük ölçüde azaltılmasını sağlar.

  • Başlangıç tedavisi: Zona teşhisi konulur konulmaz, doktorunuz tarafından hastalığın tedavi süreci içerisinde ilk adım olan antivirüs ilaç kullanımı ile tedavi işlemi başlar. Ayrıca hastalığın tespitinin ilk 3 günü içerisinde kullandığınız ilaçlar daha sonra oluşabilecek daha farklı rahatsızlıkları önlemeye yönelik sağlam bir adım oluşturacaktır. Kullanılan ilaçlar, zonanın süresini kısaltmada, acıyı azaltmada ve kabarcıklarda enfeksiyon oluşumunu önlemede yardımcı olacak ilaçlardır.
  • Süregelen tedavi: Bir aydan daha fazla bir süre acı oluşumu mevcutsa, postherpetik nevrelji denilen zonanın en yaygın komplikasyonunun teşhisi konulabilir. Bu durum aylar veya yıllar sürebilir. Tedavi ise yine aynı şekilde ilaç tedavisi ile mevcuttur. Kullanılan ilaçlar arasında antidepresanlar, antikonvülzan ilaçlar, topik anestezikler ve acıyı dindiren diğer ilaçlar yer almaktadır.
  • Krem tedavisi: Zona oluşumu gözlenen gölgelerde, oluşan kızarıklık, kaşıntılar ve enfeksiyonları azaltarak durdurabilen kremler tavsiye edilebilir.

Zonaya Ne İyi Gelir?

Zonaya su çiçeğinin sebep olduğu virüs etki etmektedir. Zona olan kişilerin kullanabilecekleri birtakım şeyler, hastalığın belirtilerini azaltabilir. Bunlar arasında;

1.Hindistan Cevizi Yağı

z1

Hindistan cevizinin muhteşem antimikrobik etkileri ve nemlendirici özellikleri cilt problemleri ile baş etmede büyük bir önem taşır. Kaşıntıları ve kızarıklıkları durdurur. Cildinizin hasarlı olan kısmına hindistan cevizi yağını hafifçe uygulayabilirsiniz.

2.Su Çiçeği Aşısı

z2

Zona, su çiçeğinin ardından meydana gelmektedir. Bu yüzden zona oluşumunu durdurmak için bir su çiçeği aşısı olmanız faydalı olacaktır. Ancak bu aşıyı olabilmek için daha önce su çiçeği geçirmemek gerekmektedir. Ayrıca aşı olmanız da su çiçeği veya zona olmayacağınızı garantilemez. Fakat hastalıklardan herhangi birinin oluşması durumunda komplikasyonları ve hastalığın ciddiyetini azaltacaktır.

3.Zona Aşısı

z3

50 yaş ve üzeri yetişkinlerde zona aşısı olmak çeşitli sağlık kurumlarınca onaylanmıştır. Su çiçeği aşısında olduğu gibi zona aşısı olmak da zona olmayacağınızı garanti etmez. Ancak oluşacak hastalığın oldukça hafif bir şekilde atlatılmasını sağlamaktadır. Aşıların içerisinde canlı virüs bulunmaktadır. Bu yüzden bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere uygulanmamalıdır.

Zona hastalığının oluşmasının önüne geçmek için dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Onların yerine bol ve geçiş kıyafetler giyilmelidir. Zona genellikle 2-6 hafta arası bir süreçte sürmektedir. Çoğu insan hayatı boyunca 1 kez zonaya yakalanırken, hastalığın tekrar etme riski de bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.